Cleanroom Design

سیستم های تهویه مطبوع حجم ثابت (CAV)

این نوع از سیستم های تهویه مطبوع حجم ثابت (CAV) در طراحی های مرسوم اتاق تمیز کاربرد بسیار زیادی دارد. با بررسی انواع اتاق تمیز کار شده در ایران می توانید تعدادی از این روشها را به خصوص  تک زونه و باز گرمایش در خروجی را ببینید.

این سیستم ها بر پایه حجم هوای ثابت و درجه حرارت متغیر کار می کنند. یعنی حجم هوای ورودی به فضا ثابت است و با تغییر دمای هوای ورودی به شرایط هوای مورد نظر می رسیم.این سستم ها جهت تهویه هوای چندین زون به کار می روند و در ان تامین سرمایش و کنترل چندین زون در یک لحظه انجام می شود.

 جهت تغییر درجه حرارت هوای ورودی دو روش وجود دارد، یکی بازگرمایش در خروجی هر زون و دوم مخلوط کردن هوای گرم  و هوای سرد می باشد. در روش اول دمای هوا برای بدترین حالت تنظیم می شود و به کلیه زون ها فرستاده می شود. سپس در ورودی هر زون یک کویل بازگرمایش قرار دارد که این کویل توسط ترموستاتی که به ان وصل است دمای هوای مورد نیاز هر اتاق را تنظیم می کند.

در روش دوم با یک سیستم مرکزی (هواساز) هوای سرد و گرم تولید می شود که این مستلزم ان است که هواساز بتواند در ان واحد کویل گرمایی و سرمایی فعال داشته باشد. پس مانند روش اول هوای سرد برای بدترین حالت تنظیم می شود و ترموستات هر اتاق هوای سرد و گرم را به اندازه با هم ترکیب می کند و به اتاق می فرستد.


انواع اتاق تمیز

اتاقهای تمیز بواسطه نحوه تهویه شان به دو نوع عمده تقسیم می شوند که عبارتند از اتاق تمیز دارای تهویه متعدد یا مغشوش (turbulently ventilation)  و جریان یکطرفه یا مرسوم (Unidirectional flow)  . همچنین اتاقهای تمیز با تهویه مغشوش به غیریکطرفه (Non unidirectional) معروفند و اتاقهای تمیز با جریان یکطرفه اساساً بعنوان اتاق تمیز با  لامینارفلو  شناخته می شوند.

LaminarFlow Cleanroom :

در اتاقهای تمیز با جریان یکطرفه از هوای خیلی بیشتری نسبت به نوع متلاطم استفاده شده و پاکیزگی بیشتری ایجاد می شود.

اتاق با تهویه متلاطم یا مغشوش: که هوای فیلترشده غیر از دریچه ورود هوا در سقف وارد شده است.
این هوا با هوای اتاق مخلوط شده و آلودگی موجود در هوا را به سمت خروجی های هوا درقسمت های پایین دیوارها منتقل میکند  اینجا سرعت تعویض هوا بطور نرمال مساوی یا بیشتر از 20 بار در ساعت است که از مقدار سرعت تعویض هوا در اتاههای معمولی نظیر دفاتر بیشتر است. دراین نوع از اتاقهای تمیز آلودگی که بوسیله پرسنل و ماشین آلات ایجاد میشود توسط هوای تهویه شده مخلوط و رقیق شده سپس خارج میگردد.

 کار اتاق دارای جریان یکطرفه: فیلترهای با کارایی بالا در سرتاسر سقف ( و در بعضی
سیستمها یا در دیوار) نصب می شوند و هوا بوسیله آن وارد می شود این هوا به روش
یکطرفه با سرعت0.4 m/s
80 ft/min)  سرتاسر اتاق را جارو میکند و از کف اتاق خارج می شود و آلودگی موجود دراتاق را می زداید. دراین سیستم از هوای بیشتر نسبت به تهویه مغشوش یا متلاطم (Turbulent) استفاده می شود اما بخاطر جابجایی مستقیم هواآلودگی پخش شده در اطراف اتاق را به حداقل می رساند و از کف اتاق به بیرون جارو میکند.

نویسنده : عباس احمدی : ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/۳/٢٤
Comments نظرات () لینک دائم